Av Yngve H. Lundblad
Tara er et bilmerke fra Tsjekkia, i dag kjent for produksjon av lastebiler, men er en av verdens eldste bilprodusenter, startet opp med produksjon av biler allerede i 1887, og produserte biler fram til 1999.
En av de legendariske bilene fra Tatra fabrikken er Tatra 87, produsert mellom 1936 og 1950, med et opphør under den andre verdenskrig. Det ble laget 3056 eksemplarer av Tatra 87. Det var en forholdsvis stor bil, 4,7 meter lang, 1,5 meter høy og 1,67 meter bred. Veide 1370 kilo, hadde en motor på 85 hestekrefter g hadde en topphastighet på hele 160 km pr time, drivstofforbruket var på 2 liter pr mil. Laget som 5 seters sedan med 4 dører. Dette var ikke en bil for folk flest, en dyr bil, gjerne brukt av personer i det øvre sosiale lag, og flere av Tatra 87 gikk som ambassade biler.
Det finnes flere eksemplarer av bilen på markedet i dag, og er blitt et populært samleobjekt. Bilen er kjent for sitt unike karosseri, halefinnen er legendarisk, er med på å gøre bilen spesiell.

